Pelėsis namuose – 10 priežasčių kodėl jis atsiranda

Pelėsis namuose. Šis terminas gali sugeneruoti įvairias reakcijas, nuo paprasto pasididžiavimo, kad jūsų namai yra švarūs ir sausi, iki nevilties ir susirūpinimo dėl galimos sveikatos rizikos. Tačiau, pelėsis yra dažna problema, su kuria susiduria daugybė namų savininkų visame pasaulyje. Tai gali būti erzinanti problema, o kartais net ir rimta grėsmė žmogaus sveikatai. Taigi, kodėl pelėsis atsiranda namuose? Šis klausimas iškyla kone kiekvieno savininko mintyse išvydus pilkus ar juodus taškelius ant lubų, sienų ar grindų.

Pelėsis namuose

Pelėsis namuose
  • Drėgmė: Drėgmė yra pagrindinė pelėsio atsiradimo bei plitimo ir augimo priežastis. Namuose esanti per didelė oro drėgmė gali sukurti palankią aplinką pelėsiui atsirasti ir augti. Susikaupusi drėgmė gali būti pasekmė, kai namo konstrukcija yra prasta, trūksta tinkamos ventiliacijos. Arba yra ar buvo susidurta su vandens nutekėjimu iš kaimynų. Vandens garai iš virtuvės, vonios ar skalbimo mašinos taip pat gali padidinti drėgmės lygį ir sukurti labai geras sąlygas pelėsio atsiradimui namuose.
  • Blogas vėdinimas: Nepakankamas namo ar patalpų vėdinimas gali sukelti drėgmės kaupimąsi, ypač žiemą, kai langai dažnai uždaromi. Patalpose susikuria šilta, bet tuo pačiu ir drėgna aplinka – „šiltnamio” sąlygos pelėsiui atsirasti. Žinoma, tai ir sukuria palankias sąlygas pelėsiui augti. Neretai namuose naudojami šildymo būdai, kurie taip pat sumažina oro cirkuliaciją, todėl skatina drėgmės kaupimąsi.

Naudinga pasidomėti:

kodėl atsiranda pelėsis
  • Bloga izoliacija: Nepakankama arba bloga namo izoliacija gali lemti šalčio sienose, lubose ar grindyse barjerus. Kai šiluma susiduria su šalčiu, tai gali sukurti gausią kondensaciją. Tai yra, atsiranda vandens lašai, kurie nusėda ant paviršiaus. Visas paviršius ilgą laiką išlieka šlapias. Šis drėgmės susidarymo procesas yra palankus pelėsiui vystytis.

Techninės galimybės, „pagalba” iš kaimynų

  • Sugadinti vamzdžiai ar nutekėjimai: Vandens nutekėjimai ar sugadinti vamzdžiai gali sukurti optimalias sąlygas pelėsiui augti. Nutekėjimai ne tik paviršiuose palaiko drėgmę, bet padidina drėgmės lygį ir visoje aplinkoje. Kas taip pat sukuria idealias sąlygas pelėsio atsiradimui namuose ir skirtingose jų erdvėse.
  • Sunkumai pašalinti drėgmę: Namuose gali būti situacijų, kai drėgmės pašalinimas yra techniškai sudėtinga ar net neįmanomas. Tai gali įvykti dėl blogai veikiančių ventiliacijos sistemų arba netinkamai įrengtų nuotekų sistemų, pamatų, sienų ir stogo izoliacijos.
  • Žmogaus veikla: Žmogaus veikla taip pat gali padidinti drėgmės lygį įvairiose namų patalpose. Garai, kylantys gaminant maistą, dušo kabinos, vonios ar skalbimo mašinos, taip pat kvėpavimas taupant šildymo energiją sukuria drėgmę, kuri gali nusėsti ant paviršių ir sukurti sąlygas pelėsiui augti. Ypač dažnai pelėsis namuose atsiranda tarp prie sienų pristumtų baldų: spintos, sekcijos, sofos, lovos, viryklės, šaldytuvai ir kiti buityje naudojami baldai bei prietaisai.
pelėsis langų angokraščiuose
  • Blogi higienos įpročiai: Nesilaikymas tinkamos higienos gali lemti pelėsių atsiradimą. Paliktas maistas, netvarka ir bloga ar nerūpestinga valymo praktika gali sukurti sąlygas pelėsiui atsirasti namuose bei vystytis. Tai ypač dažnai nutinka virtuvėje.

Medžiagos, namų priežiūra, klimatas

  • Medžiagų, kurias naudojame statybai, savybės: Kai kurios statybinės medžiagos, ypač senesniuose namuose, gali būti linkusios sugerti vandenį ir sukurti palankias sąlygas pelėsiui vystytis. Mediena – palankiausia medžiaga pelėsio „gyvenimui”. Neretai naujos statybos namuose pelėsis atsiranda itin greitai. Nespėjus net įsirengti namus, padaryti apdailą kai pelėsio požymiai jau pastebimi po pirmos žiemos. Taip yra dėl panaudotos ne iki galo išdžiovintos, bet jau namo statyboms panaudotos medienos. Iš pardavėjų lauko aikštelių ar nevėdinamų angarų mediena gali „atvažiuoti” jau su pelėsiu.
  • Blogas namų priežiūros įpročiai: Ne sistemingas namų priežiūros darbas, ne valymas, užterštos ventiliacijos sistemos ar netinkamas langų valymas taip pat gali prisidėti prie pelėsių atsiradimo. Naudinga žinoti, kad gamtoje pelėsio yra gan daug formų, tačiau jos ne visada turi sąlygas augti ir plėstis. Nepastebimos, bet laiku nuvalytos pelėsio sporos nuo jam vystytis galimo paviršiaus atitolina problemą iki tol kol bus atliekami namų valymo bei priežiūros veiksmai.
  • Klimato sąlygos: Klimato sąlygos gali ženkliai paveikti pelėsių augimą. Drėgnas ir šiltas klimatas yra palankus pelėsiams, todėl vietovės su tokiomis sąlygomis yra daug linkusios į pelėsių problemą. Ne veltui pas daugelį pirčių savininkų pelėsis atsiranda net ir žiemos metu.

Taigi, dauguma pelėsių atsiradimo namuose priežasčių yra susijusios su drėgme ir netinkamais namų priežiūros įpročiais, vėdinimu. Geriausias būdas kovoti su pelėsiais yra panaikinti šias priežastis ir palaikyti tinkamą namų higieną ir bandyti pakeisti namų priežiūrą. Tai ne tik padės išvengti pelėsių atsiradimo namuose problemos, bet ir užtikrins saugia Jūsų namų namų aplinką bei komfortą Jums patiems.

SEO straipsniai talpinami